A zöldségek és gyümölcsök egészségességét részben a flavonoid tartalmuk adja, ezért a flavonoidokat kiemelt figyelem övezi. Általános vírusellenes (pl. influenzaellenes) hatásuk bizonyított, sőt, a korábbi 2003-as és 2012-es koronavírusokon végzett kísérletek alapján a COVID-19 elleni küzdelemben is fontos szereplők lehetnek koronavírus ellenes hatásuk miatt.
A COVID-19 betegséget okozó újfajta koronavírust SARS-CoV-2-nek is nevezik. Ebben a vírusban több olyan vírusfehérje is található, amire a gyógyszerkutatók célpontként tekintenek, és megpróbálják a funkciójukat gátolni – habár mindezidáig csak felemás sikerrel. Ilyen pl. a tüskefehérje (spike protein), amivel a vírus az emberi sejthez tapad, és segítségével be is jut a sejt belsejébe. Egy további célpont a vírus fehérjehasító enzimkészlete (pl. a 3CL proteáz), ami pedig ahhoz kell, hogy a vírus a sejtbe való bejutás után sokszorozódjon.
Koronavírusokra ható flavonoidok listája
A következőkben olyan flavonoidokat mutatunk be, amelyekről a tudományos tanulmányok valószínűsítik, hogy mind a COVID-19 betegség megelőzésében, mind a lefolyásának az enyhítésében részt vehetnek.
A KVERCETIN (QUERCETIN) a 2003-es SARS koronavírus, és a 2012-es MERS koronavírus 3CL proteáz nevű fehérjehasító enzimét hatékonyan gátolta. Ebből kiindulva sikerült egy szimulációs modellel bizonyítani, hogy a jelenlegi COVID-19 világjárványt okozó koronavírus 3CL ezimét is blokkolja, ezáltal lassítva az új vírustestek létrejöttét a szervezetben. További megfigyelések arra engednek következtetni, hogy a kvercetin és a C-vitamin egymás hatását erősítve a megelőzésben és a kezelésben is támogatják a szervezetet. Tudománytörténeti érdekesség pedig, hogy mind a C-vitamin, mind a flavonoidok jótékony hatását a magyar Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert és kollégái fedezték fel. Kvercetin források pl. alma, vöröshagyma, cseresznye, málna.
A MIRICETIN (MYRICETIN) korábbi kutatások szerint szintén hatásosnak bizonyult több vírus ellen, ezért nem csoda, hogy a koronavírussal kapcsolatban is górcső alá került. Molekuláris dokkolási technikát alkalmazva fény derült rá, hogy gátolhatja a koronavírus sejtekbe történő bejutását. A miricetin az ACE-2 receptort – ami az emberi sejteken az ajtót jelenti a vírus számára – köti le. Ebben az esetben a vírus tulajdonképpen lepattan a sejtről, kisebb hatásfokkal fog zajlani a fertőzés. A miricetin bevitele a fertőzés megtörténte után is hasznos lehet, a szakirodalom szerint képes lehet az immunrendszer helytelen működéséből származó citokinvihart enyhíteni. Miricetin tartalmaz többek között a kékáfonya, eper, pirospaprika, paradicsom.
A KEMPFEROL flavonoidot már régebb óta vizsgálják a felső légúti vírusos fertőzésekkel szemben betöltött szerepe miatt. Az eredmények alapján önmagában is hatásosnak tűnik erre a célra, a kvercetinnel és a szintén antioxidáns rezveratrollal (ld. következő) együtt alkalmazva viszont többszörösére is nőhet az influenzavírus ellenes hatása. Az in silico (számítógéppel végzett) molekula dokkolás a kempferolt és a kempferol-glikozidokat az új típusú SARS koronavírus lehetséges megfékezőiként azonosította. A kempferol az előzetes eredmények alapján a koronavírus 3CL fehérjehasító enzimét gátolhatja, valamint csökkentheti a vírusnak az emberi sejtek felszínére történő bekötését (a tüskefehérje és az ACE-2 receptor kötődésének megakadályozásával), valamint gyulladáscsökkentő választ is ki tud váltani a szervezetből. Megtalálható pl. az uborkában, málnában, gyömbérben.
A REZVERATROL (RESVERATROL) egy nem flavonoid típusú polifenol, ez az a növényi hatóanyag, ami miatt a napi 1 pohár vörösbort egészségesnek tartják. A rezveratrol a vírus sejtbe történő bejutását akadályozza meg, a tüskefehérje és az ACE-2 receptor közé ékelődve. Gyulladáscsökkentő-szerű hatása miatt a vírusfertőzés szövődményeit enyhítheti, beleértve a tüdőembólia okozta szívelégtelenséget és a különböző idegi károsodást. A rezveratrol a szív- és érrendszer támogatója, a COVID-19 kockázati tényezőjét ebből kifolyólag csökkentheti. Megtalálható a vörösszőlő héjában, vörösáfonyában, mogyoróban.
LUTEOLIN. Számítógéppel elvégzett szimuláción alapuló számolások szerint a luteolin a vírus 3CL proteázhoz a Remdesivir szernél jobban, a Ribavirinnél pedig rosszabbul kötődik, ami azért így is egy jelentős eredmény, hiszen potenciálisan gátolhatja a vírust. Emellett a tüskefehérjéhez nagy affinitással kapcsolódik, ami a vírus fertőzőképességét csökkenti. A luteolin a gyulladási faktorok szabályozását is jó irányba befolyásolhatja. Ennek és antioxidáns hatásának köszönhetően főleg a központi idegrendszert védi a komplikációktól. Példaként a zeller, brokkoli, étkezési paprika és a cékla is tartalmazza.
A fenti lista egy rövid betekintést nyújt a koronavírus elleni flavonoidok kutatási fázisába. Jelenleg a tudományos irodalomban nagyon kevés olyan információ jelent meg, ami konkrét eredményekről számol be, az azonban jól látszik, hogy a korábbi, mostanihoz hasonló vírusoknak nemcsak a fertőzőképességét, de az emberi sejteken belüli sokszorozódását is képesek lehetnek lassítani, ezzel időt nyerve az immunrendszerünknek és az orvosok számára. Ami biztos, hogy további kutatások sora fog a közeljövőben megjelenni, amik várhatóan még tovább fogják erősíteni a flavonoidokba vetett bizalmat.
Szakirodalom
A COVID-19-hez köthető tudományos cikkek mind szabadon elérhetők, a szaklapok ezzel a lépéssel járulnak hozzá az információ gyorsabb terjedéséhez. Akit érdekelnek a mélyebb tudományos részletek, így rá tudnak keresni. Az alábbi lista azoknak az angol nyelvű tanulmányoknak a gyűjteménye, ahonnan a fenti információk származnak.
- Roles of flavonoids against coronavirus infection
- Quercetin and Vitamin C: An Experimental, Synergistic Therapy for the Prevention and Treatment of SARS-CoV-2 Related Disease (COVID-19)
- Potential of Flavonoid-Inspired Phytomedicines against COVID-19
- Cell Clearing Systems as Targets of Polyphenols in Viral Infections: Potential Implications for COVID-19 Pathogenesis
- Screening of plant-based natural compounds as a potential COVID-19 main protease inhibitor
- Antiviral activity of green tea and black tea polyphenols in prophylaxis and treatment of COVID-19
- Computational screening of antagonists against the SARS-CoV-2 (COVID-19) coronavirus.
A flavonoidok más vírusok ellen is felléphetnek. Kattints a következő posztra, ha szeretnél többet megtudni:
ALOE VERA: influenza elleni védelem és szép bőr egyben